rim
im

20, 30 és 40 évvel ezelőtt írtuk

megjelenés dátuma: 2012-03-07 » szerző: Urbán Tamás
Mint már írtam volt, 1972 és 1992 között voltam a Régi Ifjúsági Magazin munkatársa. 20 év alatt 240 lapszám elkészítésében működtem közre. Ebben az évben ezért az 1972, 1982 és az 1992 évfolyam lapszámjait szemlézem. A hozzám hasonló ifjú olvasókkal együtt emlékezünk: miről is írtunk anno? Itt a tavasz, tehát a márciusi lapokból válogattam.
1972. március.
Be kell vallanom, a KISZ éra alatt mindig fejtörést okozott, hogy miképpen tudunk egyszerre megfelelni lapgazdánk elvárásainak és az olvasók igényének. A március a Forradalmi Ifjúsági Napok rendezvényeinek ideje volt. A hetvenes években, főszerkesztőnk, aki már két menesztett lapalapítót követett a poszton, a Népszabadságtól érkezett hozzánk. Ennek ellenére hallgatott az ifjúság lelkivilágához talán jobban értő munkatársainak javaslataira, s ha nem is a kezdeti lendülettel, de hagyta, hogy azokat a témákat is feldolgozzuk, amelyek miatt a lap háromszázezer példány fölött kelt el. Ez legtöbbször pult alól, esetleg másik lappal kapcsolva történt (Szovjetunió, Ifjú Kommunista, stb...). Most mozgalmi cikkek nem kerültek bele a válogatásba, azt viszont kellemes tényként állapítom meg, hogy a 92-es számban már nem található izzadságszagú, "föntről jött kérésre" gyártott anyag.
A 72. márciusi slágerlistát a Hűtlen barátok című Omega szám vezette, de az Illés együttesnek három száma is bekerült a legjobb tízbe.
Elek Lenke kolléganőnk Karda Beátával és a Hungária együttessel készített riportot.
Zalatnay Saroltának állandó rovata volt a lapban. Egy rajongói kérésre elárulta, hogy első kislemeze 1965-ben jelent meg, amelyen Sandie, Show message understood című számát énekelte. Megtudhatjuk azt is, hogy pulikutyáját Kukának hívják!
A Hanglemezgyártó hirdetésében Koncz Zsuzsa, az LGT és a Bergendy együttes nagylemezét ajánlottuk. Egy nagylemez 78 kemény magyar forintba került akkoriban!



A kiemelt oldalak az alábbi képre kattintva tekinthetők meg:



1982. március
1981-ben az év énekesnője címet Koncz Zsuzsa nyerte el. Ebből az alkalomból Czippán Gyuri, lapunk főszerkesztő-helyettese beszélgetett Zsuzsával. A cikket Módos Gábor fotóival illusztráltunk.
Tardos Péter, a "Rockföldről jelentem" rovat szerkesztője kiváló újságíró, zenei szerkesztő volt, aki táncdalokat szerzett, dalszövegeket is írt.
Az olvasok szavazatai alapján 82-ben már 20 számra bővítettük a slágerlistánkat. Hungária, KFT, Edda, P.Mobil vezette a mezőnyt.
A "Válogatott magánügyek" rovatban szinte minden hónapban becsempésztünk valami olyan problémát, ami tulajdonképpen tabu témának számított. Ezért nem egyszer morogtak, "ott fönt", de szép lassan törtük a jeget. A mellékelt levelet elsősorban a szülők nehezményezték, nyilván más neveltetésben részesültek. Persze tudtuk mi akkor is, hogy a szülők nagy érdeklődéssel olvasnak bele a lapunkba, örültünk neki! Ma már nyitottak a kapuk, amihez talán az is hozzájárul, hogy a mai anyukák ezeken a cikkeken nevelkedtek. :)





A kiemelt oldalak az alábbi képre kattintva tekinthetők meg:



1992. március
Ma is sokan vitatják, hogy volt-e egyáltalán rendszerváltás, "csendes" forradalom? Én azokra az évekre szívesen emlékezem! Valahogy hirtelen minden megváltozott. Sok felesleges dologtól megszabadultunk, s még talán bizakodva is vártuk a külföldi tőkét, a lehetőségek szélesedését. Pedig akkor már szerkesztőségünkben megjelent a holland cég "helytartója", Henri Mudde úr, aki meg is osztotta velünk ars-poétikáját. Én könnyű helyzetben voltam, ebben az időben már inkább fizetés nélküli szabadságon, külföldön dolgoztam. Miután éreztem, hogy ez a lap már nam lesz az a lap, nem könnyű szívvel, de végül - egy jó szerződés ellenére - sem fogadtam el Mudde úr ajánlatát. Húsz év után megváltam szeretett lapomtól.

Egy biztos: a "Forradalmi Ifjúsági Napokat" elfelejtettük a repertoárból, helyette körinterjút közöltünk: Hogyan vesztetted el a szüzességedet? címmel. A cikkben szakértők nyilatkoztak: Zalatnay Cini, Balogh Katalin, aki egykor maga is űzte a mesterséget (s nem is akármilyen fokon), dr. Mikecz Tibor szexológus, és még sokan mások. Sikere volt a cikknek, nem volt már az sem aki letilthatta volna, így aztán százával jöttek a levelek. Hosszú hónapokig közölte a lap az "első élményeket".
Talán van aki még emlékszik, 1991-ben összeállítottuk a Magazin és az olvasók szavazatai alapján Rockválogatottunkat. A beválogatottak közül egyedül Nagy Feró nem vállalta a szereplést. Kapott is hideget-meleget. Özönlöttek a levelek, amit mi megosztottunk az olvasókkal.
Nyolc oldalon közöltük az aktuális, legnépszerűbb sztárok, a legcsinosabb, legvonzóbb lányok és fiúk fényképeit, valamint néhány kérdésre adott válaszaikat. Természetesen a lemezkritika és pop-rock hírek mellett, megírtuk a legkedveltebb magyar és külföldi számok listáját. A hátsó borítón a Sex Action együttes tagjai feszítettek, teljes harci díszben.





A kiemelt oldalak az alábbi képre kattintva tekinthetők meg: