Jimi Hendrixet vörösborral ölték meg
megjelenés dátuma: 2009-05-04 » szerző: Csontos Tibor
Az utolsó dalt a halál játssza címmel jelent meg az a különleges kötet, melyben Sebők János a rock klasszikusainak rejtélyes halálai után nyomoz. Az Ifjúsági Magazin hajdani rockszakírójának legújabb könyvéből például kiderül, hogy Jimi Hendrixet vörösborral ölték meg, Jim Morrison tragédiájának körülményei máig ismeretlenek, Elvis Presley halálának okait ötven évre titkosították, az AIDS-ben elhunyt Freddie Mercury a színész Burt Reynoldsba volt reménytelenül szerelmes.

A történelem olyan puzzle, amelyet minden nemzedéknek újra össze kell raknia, ha azt akarja, hogy elődeinél tisztábban lásson - ez a mottója Sebők János könyvének, melyben a szerző a huszadik század kultúrtörténetében meghatározó szerepet játszott rocksztárok rejtélyes halálának nagy kirakójátékát adja közre. Baleset, öngyilkosság, gyilkosság, betegség vagy mindezeknek látszó halálokok szerepelnek e krimiszerű, olykor a maffia vagy a politika halálos megrendeléseit is tartalmazó puzzle-ban. A kábítószermaffia leszámolásaként, véletlen balesetnek álcázott gyilkosságként emlegették a Rolling Stones gitárosának, Brian Jones-nak 1969. július 3-án bekövetkezett halálát. Az életet minden pillanatában kiélvező brit zenészt vidéki házának úszómedencéjében egy parti közepén találták holtan. A hivatalos jelentés a halál okaként vízbefulladást, véletlen balesetet állapított meg, s a történteket összefüggésbe hozták a Jones szervezetében talált nagy mennyiségű alkohollal, drogokkal, bűncselekményre utaló nyomok nem voltak. 1993-ban viszont jelentkezett a gyilkosa, ám hiányoztak a bűnjelek, az indítékok, az esetleges szemtanúk. Jimi Hendrix tragédiáját is a droggal magyarázták: a hivatalos álláspont szerint kábítószer túladagolásban halt meg 1970. szeptember 18-án Londonban. A könyvben arról olvashatunk, hogy a gitáros zseni erőszakos halált halt, halálos mennyiségű vörösbort töltöttek bele, s a drog helyett sokan már a végzetes napon a maffiára és a CIA-ra is gyanakodtak.
A következő év nyarán a Doors énekese, Jim Morrison végezte be életét párizsi lakásának fürdőszobájában. A közleményben szívelégtelenség szerepelt, de minden bizonnyal a drog végzett vele. A szemtanúk hallgattak, a holttestet gyorsan eltüntették, a temetés titokban és más nevén zajlott, senkinek nem volt érdeke az igazság kiderítése. A szerző azért megszellőztet egy a rocksztár halála után húsz évvel napvilágot látott verziót.

Sebők két újabb kötete vár megjelenésre. A Woodstock népe az 1969 augusztusában megrendezett legendás rockfesztivál negyvenedik évfordulójára jelenik meg, a másik a rockbusiness-ről szól, melynek jelenségeit újfent nyomon követhetjük Michael Jackson halála után. Utóbbi nyilván önálló fejezet lesz a kötetben, hiszen az életrajzi filmek, könyvek, emlékmúzeumok, csecsebecsék, évfordulós kiadványok, retródivat, átdolgozások mellett a popkultúra kacatjai elárverezése után is jön a pénz. Egy hongkongi rajongó 1000 eurót fizetett John Lennon egyetlen hitelesített hajszáláért, George Harrison aláírt maszatos éttermi szalvétája 1000 dollárért kelt el, a While My Guitar Gently Weeps című dalának kéziratáért 300 000 dollárt fizettek, Jimi Hendrix gitárját a clevelandi Rock and Roll Hall of Fame múzeum 168 000 dollárért szerezte meg. Külön fejezet szól e gyűjtőszenvedélyről, arról, hogy az Egyesült Államok újgazdag köreinek nagy divatja Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin, Who, Elvis Presley, Jimi Hendrix, John Lennon vagy Freddie Mercury relikviákkal díszíteni a lakást. Sok tehetős gyűjtő napjainkban nem Gauguin-festményt, vagy Picasso-grafikát tesz a szobája falára, hanem a popkultúra értékeit, egy eredeti Jimi Hendrix-gitárt vagy egy dedikált Elvis Presley-lemezborítót.
Sebők János szerint ha a rock halott és élő klasszikusai ha nem is népszerűbbek Jézusnál, de ők is világszerte ikonná váltak. Civilizációnkat, kultúránkat, életformánkat képviselik. Kiválasztottak. Elfogadottak. Megkerülhetetlenek. Kortalanok. Határtalanok. Módosítanunk kell tehát az ismerős mondást: Nemcsak a rock, de az igazi rocksztár is lehet örök és halhatatlan. Stílusosan megjegyzi: bizonyosan van élet a halál után is, mert, mint mondja, ha végigpillantunk ezeken a listákon, akkor nem lehet kétséges, van feltámadás, aminek a zenéjét azonban a Halál játssza.